تبلیغات
لیگان؛ صفحه ای ازحقیقت - ...ازپی نانی بود!!
درغار تاریخی لیگان مقاومت شگفت انگیزی علیه عبدالرحمن جابر صورت گرفته است.

...ازپی نانی بود!!

تاریخ:شنبه 1390/04/25-08:37 قبل از ظهر

...ازپی نانی بود!!

(ازیادداشتهای فیس بوكی ام)

 

مردم در پی شهرت طلبی ودر پناه آن لقمه نانی چه كار ها كه نمی كنند؟! در گذشته ها قصه می كردند كه خود خواهی، در هر محفلی مراقب بود كه كسی از او سخن می گوید یانه، وقتی هیچ كس از او چیزی نگفت، نا راحت شده در محراب مسجد ودر منظر عام شاشید وآوازه اش بالا رفت كه فلانی چنان كاری كرده است، وقتی ملامتش می كردند می گفت: خواستم در مجالس نامی از من هم گرفته شود.

فعلا در كشور ما این نقش را نمایندگان ملت در خانه ملت بازی می كنند. یك روز بر سر ریاست، بازار داغی داشتند، روز دیگر قصه بر اندازی نظام ومسلح كردن دهها هزار نفر مطرح می شود، گاهی هم گروه حمایت از قانون به ریاست كسی تشكیل می گردد كه محكوم به حبس طولانی به جرم حمل مواد مخدر است، گروه حمایت از قانون هم گاهی از وصول كمك 5میلیون دالری برای ساماندهی انقلاب مردمی بخاطر لغو حكم دادگاه انتخاباتی سخن می زند وگاهی هم از ورشكستگی بانك ها ومبادله رشوت یك میلیون دلاری برای یك تن بخاطر سكوتش. گاهی در داخل این خانه ملت چه خواب ها كه نمی بینند وچه خیال ها در كله ها نمی گذرد، در یك دقیقه تمام قوه قضاییه سبك دوش می شود، دادستان محكوم به هر جزایی كه نمایندگان بی كار ملت بخواهند، رییس جمهور به محاكمه كشانده می شود ودهها قصه وافسانه دیگر ؛ مگر این افسانه ها جمعی بود ونمایشها حالت گروهی داشت، حالا پرده های انفرادی شروع شده است.

كاری كه قوماندان صاحب عبدالبصیر قندوزی وبانو هما سلطانی مالستانی كرده است نمایش انفرادی از نمایش نامه" نام بكش و در پیتو بنشین" است. كاری كه فكر نمی كنم حتی خنده ای را هم بیارزد. بالاخره این دونفر به تنگ آمدند از اینكه از طبله زدن بر میز ها تا تشكیل گروه دفاع از قانون چیزی نصیب شان نشد.

آزمایش هر كار وبه تجربه گرفتن هر تیوری در افغانستان مجانی است؛ چون اینجا كسی بخاطر بازی با سر نوشت مردم مواخذه نمی شود وكسی هم كار ندارد كه چقدر سند وامضاء جعل می كنی. درین ملك تفكیكی وجود ندارد كه حرف به این شكلی {ح}را در تركیب با حرف(ر) چگونه می نویسی؟با نقطه یا بی نقطه؟نقطه اش در زیر است یا دربالا؟ وبدون نقطه اش ، حرف اول مفتوح است یا مضموم؟ آری این ملك ملك نقطه ها ونكته ها نیست، ملك ظرافت ونازكیها وباریكیها نیست؛ اینجا همه كلانها وكلان كارانند، بزرگ می نشینند، بزرگ می خورند، بزرگ می گویند، بزرگ حرف می زنند، بزرگ بازی می كنندوالبته می خواهند اگر ریشخند هم شوند بزرگ ریشخند شوند.

در گذشته شاهد بودیم كه در بازی بزرگان بر اثر یك سؤ تفاهم 300 آدم كوچك وبی ارزش تلف می گردیدند، اكنون نیز در یك شوخی ساده یك بقال پیشاوری میلیونها دلار كمایی می كند وچشم حسود كور كه نسبت به بازی به زعم بزرگان، بسیار كوچك این دو نفر دل تنگی داشته باشد، از خدا چه دیدی كه بازی چسبید وچند میلیون دیگر به كیسه كوچك این دو ریخت؟

حرف بسیار خنده دار است كه بخواهی نمونه امضاء را سر دهی وزحمت كشیده به آرشیف صدها وهزاران فرمان ملا عمر مراجعه كنی واین امضاء را با امضای آن اسناد سر بدهی، باز هم بسیار ریشخند است كه تناسب بین ملا عمر ویك زن، آن هم زن بدون چادری وچادر نماز، آن هم از تبار هزاره را جستجو كنی، وباز هم بسیار وقت تلفی است كه بخواهی بدانی ادبیات ملا عمر وادبیات این دست خط تا چه اندازه سنخیت دارد واگر ندارد شاید ازین بابت كه وی درین چند سال، كوشیده در غار یا چاله ، هرجاییكه بوده اندكی بخواند وخود را با ادبیات روز آشنا سازد، به نظر می رسد كه ریشخند ترین كار این است كه ارگ كرزی را نقطه محوری پر كار قرار دهیم ونوك را به فاصله 150 كیلومتری بچرخانیم تا محل انتظار ملاقات ملا عمر باكرزی را پیداكنیم واز نظر نظامی محاسبات بعدی را داشته باشیم و خیلی هم جالب است كه ازین كار به بیكسی ملا عمر حیران شویم كه غیر ازین دو فرد مورد اعتماد دیگری نداشته است و...

مقصدم این است كه اگر این همه تحلیل وتبصره درین باره نماییم، كار سر كار چوك است، بگذاریم وبگذریم كه ما وشما اولاد غریبیم ودر پی لقمه نانی از كار وعرق جبین خویش، تا ازآن نمانیم وآنها بزرگانند ودر پی نانی از طریق خویش، شاید برسند.نوع مطلب : سیاسی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
عبدالرحیم احسانی شهرستانی
یکشنبه 1390/06/6 03:13 قبل از ظهر
اقای جوادی سلام از لیگان هم عكس اگزداری بگذار
على
یکشنبه 1390/04/26 03:04 بعد از ظهر
جوادى گرامى كاش كمى واضحتر مى نوشتید كه اصل قصه از چه قرار است، البته مى شود از اشاره هاى شما چیز هایى را حدث زد اما راستش اصل قضیه را شاید تعدادى ندانند.
فیاض
شنبه 1390/04/25 04:12 بعد از ظهر
سلام آقای جوادی
از قدیم گفته اند حرف حساب جواب نداره. حقیقت همان است که شما به خوبی به آن اشاره نموده اید و من هم از کار خورکه ام شگفت زده شدم. حالا اگر بشردوست با آن شهرت، اندیشه و محبوبیت نسبی اش این حرف را می گفت، تا حدودی قابل باور بود، نه حرف این خانم...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


تحلیل آمار سایت و وبلاگ