تبلیغات
لیگان؛ صفحه ای ازحقیقت - بامیان؛نقطه آغاز، نوبت آخر
درغار تاریخی لیگان مقاومت شگفت انگیزی علیه عبدالرحمن جابر صورت گرفته است.

بامیان؛نقطه آغاز، نوبت آخر

تاریخ:دوشنبه 1390/04/27-05:59 قبل از ظهر

بامیان؛ نقطه آغاز، نوبت آخر

ساعت 2 بجه عصر دیروز بود كه زنگ تلفن به صدا در آمد واز پشت خط كسی... از بی بی سی در لندن، صحبت می كرد؛ امروز در بامیان مراسم نخستین گام عملی برای سپردن مسؤلیتهای امنیتی به نیرو های افغانی بود، نظر شما چه است؟ 
من تازه متوجه شدم آنچه كه ماهها بر سرش تبصره می شد، شروع شده واز بامیان هم شروع شده. چیز هایی گفتم وساعتی بعد از دفتر تلویزیون فارسی بی بی سی در كابل زنگ زدند وحضور در ستدیو ومصاحبه در برنامه زنده پیرامون همین موضوع.
در ضمن گزارش داود قاری زاده وگفتگو با ستدیوی لندن، در ذهنم نواری از شروع ها گذشت كه از بامیان بوده ودرعین حال تصویری از اینكه این شروع ها هیچ وقتی برای بامیان ارمغانی نداشته است؛ وقتی از بامیان حرف می زنم، مقصودم جغرافیای معین شده حكومتی نیست، برای من بامیان سمبلی از تمام هزاره جات است وهرگاه از بامیان می گویم، هزاره جات را اراده می كنم.
در سن وسالی كه من دارم واز روزی كه حوادث را درك می كنم، انقلاب_اگر تعبیر درستی باشد- از بامیان شروع شد وبامیان اولین سرزمینی بود كه حكومتی در مقابل حكومت كمونیستی تشكیل داد؛ حكومتی كه برای سفر اتباعش به 7 كشور جهان هم پاسپورت صادر می كرد وهم ویزای همان كشور هارا! كاری كه در تاریخ ملل نشده ونخواهد شد.
 تشكیل دولتی بنام شورای اتفاق ، آغازی بود ازیك مسیر طولانی نفاق وخانه جنگی وقطع رابطه هزاره ها با دنیای دیگر ومحرومیت آنها از اداره وسیاست ومكتب وهر آنچه كه در زندگی اجتماعی جزء ضرورت زندگی است.
بامیان اولین عرصه تقابل خط ها بود؛ خط امام وولایت فقیه، خط ملا وروحانیت معظم، خط خان وارباب، خط سید وهزاره، خط آمریكا وغرب، خط روسیه وچین و... بسیار خطوط دیگری كه ما بر سر آن سالها خون هم را ریختیم ولی صاحبان خط هیچ خبر نشدند!
بامیان اولین ولایتی بود كه از سلطه رژیم طرفدار خط روسیه آزاد شد و پس از 10 سال جهاد در پای هر سنگ ودر بیخ هر دیوار ولب هر موری(سوراخی در سقف خانه برای خروج دود ودخول روشنایی) مثالی شد از شهامت وتوان مندی برای هر كسی كه عریضه در هر جای برای در یافت خسی  تقدیم می كرد.
بامیان اولین مركزی بود كه قالب های كوچك احزاب متعدد را در هم شكست ودر قالب برزگتری گرد هم آمدند واولین جریانی كه طرح بزرگ بر اندازی نظام كمونیستی از درون را پی ریخت و اولین مركزی بود كه از آن به چهار طرف مملكت سفیرانی فرستاده شد تا اساسات دولتی بر بنیاد وقاعده های وسیع ریخته شود والبته توافقاتی را هم روی كاغذ بدست آورد.
بامیان اولین ولایت اشغال شده توسط طالبان بود كه تا سطح قریه های دور افتاده در آتش سوختانده شد واولین ولایتی بود كه این جریان تروریستی وضد انسانی ووحشی را كه از بینش قبیله- مذهب، به صورت معجونی از جنون وغرور بر خوردار بود، بیرون راند وآزاد شد.
بامیان اولین نقطه برای شروع دولت سازی مدرن وگشودن صفحه جدید! در زندگی اش بود واولین نقطه ای كه دارایی 24 سال جنگش را كه اندكی از دست رس طالبان بدور مانده بود، تسلیم پروسه نوین نمود وتوصیه رهبرانش را پذیرفت كه باید بجای جنگ، سیاست را تجربه كند!دی دی آر و دایاگ پروسه هایی بود كه بی هیچ مانع وامتیازی اولین بار بامیان را سبكدوش ساخت.
بامیان اولین ولایتی است كه پیش از هر كجای دیگر این سر زمین صاحب دانشگاه شد ودر كنار تفنگ وجنگ، قلم ودرس را تجربه می كرد ومكتبها را شاهد بود ولی باز اولین دانشگاه واولین مكاتبی كه به هیچ شمرده شد وهر چه شده بود به باد فنا رفت، مربوط بامیان بود.
بامیان اولین نقطه ای بود كه دموكراسی را پذیرفت ودولت سازی مدرن تجربه های خود را از آنجا آغاز كرد؛ بهترین انتخابات ها، گستر ده ترین شركت مردم در پروسه های ملی، شر كت وسیع زنان در سیاست، بالاترین سطح استقبال از تعلیم وتعلم، امن ترین منطقه، اولین ولایت در تاریخ این كشور كه یك والی زن بر آن حكومت می كند و.... چقدر می توانید ازین چیز ها ردیف كنید؟
مگر حاصل این همه اول بودن چیست؟ باور من این است كه حاصل بامیان نه تنها هیچ است كه در مواردی بسیار ضرر كرده است، اكنون بامیان فقیر ترین، فراموش شده ترین ومورد تبعیض فراوان است؛ بامیان در هر پدیده ای پیش قدم بوده ولی در امتیاز گرفتن وصاحب حق شدن دارای آخرین نوبت ودر مواردی كا ملا فراموش شده است.
در اینكه بامیان از اول بودن هایش -كه قسمتی بر شمرده شد- چه سود وزیانی كرده است، فردا می نویسم ولی این جا فقط این نكته را می نویسم كه من مدتی است پیرامون پروژه های ناتو وآمریكا تا سال 2014 مطالعه می كنم ومعلوماتی از بعض دوستان بدست آورده ام كه نشان می دهد؛99%پروژه ها متعلق به ولایات جنوب وشرق است وبعض پروژه ها تا سقف 500000000$ ارزش دارد، بامیان؛ یعنی هزاره جات بطور عام سهمی مساوی با صفر دارد.
اكنون نیز بامیان اولین نقطه ای است كه برنامه نو وتجربه نو دنیا ودولت افغانستان از آن شروع شده است؛ تر دید هایی است كه روند انتقال مسؤلیت، روند تسلیم دهی مناطق به طالبان است، البته نه طالبان ده سال پیش بلكه طالبان مدرن شده وتحت كنترل! آیا بامیان اولین نقطه تسلیم كرده خواهد شد؟نوع مطلب : سیاسی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
عبدالرحیم احسانی شهرستانی
یکشنبه 1390/06/6 03:14 قبل از ظهر
خیل تحلیل خوبی بود مطالب شما
محمد صابر
شنبه 1390/05/1 08:56 قبل از ظهر
استاد جوادی سلام نثار تان باد!
امروز می بنیم که ولایات که نا امن است و یا بهانهای مختلف امنیت شان را مختل میکند در محراق توجه کمکهای دولتی وبین المللی قرار گرفته است آیا کدام معیار این کمک هارا تعیین می کند ؟اگر جذب کمک ها وآبادی ولایات استوار بر ناامنی هاست چرابامیانی ها با گور کردن چندانه ماین ساختگی ،فیرهای هوایی ،و یاهم با چورکردن دولت سهم ولایت شان را نمیگیرد...؟
ودر تعیین این کمک ها دولتی چه بین المللی کدام حلقات نقش دارد این حلقات داخلی است و یاخاجی لطفاٌ توضیح بدهید؟
پاسخ محمد سرور جوادی : در نوشته جدیدی تا حدودی به اتین موضوع پرداخته ام.
عبد الله بیدار
چهارشنبه 1390/04/29 01:29 قبل از ظهر
تحلیلی جالبی بود جوادی عزیز!
متأسفانه با میان هنگام بلا نقطه آغاز ودر وقت تقسیم بودجه و باز سازی خارج از نوبت است. به پاس صلح طلبی و امنیت داری این مردم باید به آنها کمی توجه شود
Mmd
دوشنبه 1390/04/27 09:21 بعد از ظهر
جناب اقای جوادی سلام
به نظرم هیج كسی فكر نمیكند كه جبهه ای به اصطلاح ضد تروریسم روح زمان ومحیط را جنین درك كرده باشد كه بامیان بیش اهنك عصر جدید خواهد شد ، بلكه تمامی شواهد كواهی میدهد كه از سر نا كزیری و ضعف این شكست بیروز مندانه از بامیان شروع شد ، حالا كه اینها میخواهند برند به نظرم توجیه برای این شكست نخواهند داشت جز اینكه بیكویند اكر ده سال حضورشان منجر به تامین دموكراسی وحقوق بشر و............. نشد عیبی ندارد
ولی جهان به اصطلاح متمدن در كشاكش با عنصری سر كش ضد دموكراسی برای حفظ ابروی دموكراسی مسولیتهای سختی را تحمل كرده است وحا لا این مسولیتها را به خود این مردم تفویض میكنند اما مسولیت را به مردمان مسول میدهند كه به نظرم در این سر زمین شیران
و بلنكان وسایر حشراتالارض مرمان مسولیت قبول كن كم وجود دارد بنا بر این روند به اصطلاح انتقال مسولیت سلب مسولیت وجواب دهی از خود است نه جیزی دیكری
یا همان قبول شكست بیروز مندانه است
عندلیب از سراب 
حق بین بامیانی
دوشنبه 1390/04/27 04:12 بعد از ظهر
یقنا به موضوعات دقیق ومستند اشاره کردید درافغانستان معمولا به تیف ها ومجموعه های امتیازمیدهند که سرکش وزورگوهستند وهیچگاه به مدنیت ورویکردهای مدنی ارزش قایل نیستند، گویا حرکت های مدنی درنزددولت مردان وحاکمان این مرزوبوم جایگاه چندانی ندارد، اما این همه جوانب قضیه نیست بلکه تیکه داران همین قوم خودنیزازبامیان وبامیانی ها بعنوان ابزاریک بارمصرف سودجستن وزمانی که به کرسی ها تکیه زدن درفراموشی بامیان کمترازسرپرست فعلی وزارت انرژی آب تعمد بخرج ندادند وحتی یک بارسفری به سرزمینی سوخته ومردم که فرزندان شان برای اینان سینه سپرکردن نکرد وهمه فکروذکرشان حفظ وموقف وزراندوزی وجابجای مهره های متعفن، کم کار وبیکفایت شان که هیچ موثریت وبازدهی برای مردم شان ندارند سپری کردند وحتی این مفکوره را درمجموعه شان تلقین کردند که فرصت به ایده و تفکرباشنده بامیان داده نشود که مبادا بامیانی ها دورآنان تجمع نموده وزمینه اقتداررهبری وتک محوری شان کم گردد وراه پیداگری برای شان مسدودگردد که نمونه آن رامابامیانی خوب می شناسیم و…..
احمدی
دوشنبه 1390/04/27 03:08 بعد از ظهر
واقعابرای بامیان وبامیانی افتخار بزرگی است، باطلان(طالبان) با کشتن وانفجار ادعا میکنند که علیه یهود واشغال افغانستان جهاد میکنند ولی بامیانی با مدنیت وانسانیت خودوبااتکا بخداوند وقدرت فرزندان خود امنیت تامین میکند بدون اینکه مزدوری درنده های پر چرک پاکستانی وحتی خود غربیهای شیطانه کند.این افتخار را نباید دست کم گرفت .وهمیشه بامیانی بوده است که در الگوی های اسلامی ومدنی اول ومبتکر بوده است طوریکه اولین جرقه های جهاد علیه کمونیزم هم از بامیان شروع شد.ولی در صورت که دولت فاشیست کرزی باز هم شیطنت کند باز هم بامیانی گزینه های دیگر دارد
محمد صابر
دوشنبه 1390/04/27 10:40 قبل از ظهر
استاد جوادی شما به تردید های کردید اشاره کردید که تسلیمی مناطق به طالبان آغاز شده است.پس این کدام بازی بزرک است نیروی های بین المللی درجنگ با طالیبان خسته شده است می خواهد به نحوی شکست ناخورده خود را از افغا نستان بکشد ؟ویا اینها با استفاده از امنیت وسکوت مردم بامیان تاریخ بادیروز بامیانی هارا به باد فراموشی سپرده وهر قرارداد را که بخواهد بادر نظر داشت منافع شخصی شان با طالبان نماید ؟
پاسخ محمد سرور جوادی : بازی هایی كه در سطح بین المللی روان است از افغانستان ومنافع آن فرا تر است وتازه افغانستان هیچ منافع تعریف شده ای ندارد.
تقی امینی
دوشنبه 1390/04/27 10:16 قبل از ظهر
دقیقا آقای جوادی!
کسی هم گفته بود که ما هزاره ها همیشه باید شروع کننده مسیری باشیم که اخرش نا معلوم است مثل موش ازمایشگاهی. اولین زن وزیر، اولین زن والی و .... ولی هیچکدام ثمری نداشته است. همین به اصطلاح اولین والی زن در تاریخ افغانستان هیچکاری نکرده است. وقتی هم حرف می زند از دولت انتقاد می کند که به بامیان کم توجه کرده است گویا که این خانم هم به خودش اعتراض دارد و هم به حکومتی که اورا منصوب کرده است.

با احترامات
م.ن. شفق
دوشنبه 1390/04/27 09:45 قبل از ظهر
موافقم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


تحلیل آمار سایت و وبلاگ