تبلیغات
لیگان؛ صفحه ای ازحقیقت - آب در هاون كوفتن!
درغار تاریخی لیگان مقاومت شگفت انگیزی علیه عبدالرحمن جابر صورت گرفته است.

آب در هاون كوفتن!

تاریخ:جمعه 1390/05/14-03:51 بعد از ظهر

آب در هاون كوفتن!

(از یا دداشتهای فیس بوكی ام)

 

در بامیان تعدادی از دوسال به این طرف گهگاهی اعتراض ها وخواسته های شان را با حركتهای سمبلیك تبارز می دهند چنا نكه كاه گل كردن سرك بازار، تقدیر نامه دادن به خر، كاندیتاتوری یك بی سواد به ریاست جمهوری، چوك هریكین ساختن، هدیه هریكین به رییس جمهور ووزیر انرژی وآب از جمله حركتهای نمادین واعتراض طنز آلود این گروه فعال مدنی در بامیان است.

اخیرا این تعداد حركت دیگری را سازمان دادند وهمزمان با ورود آقای داود علی نجفی سر پرست وزارت ترانسپورت وهوا نوردی، در چوك هریكین آب به هاون كوبیدند. هدف این عده اعتراض به تصمیم اخیر این وزارت در مورد ساختن میدان هوایی با میان بود.

میدان هوایی با میان از میدانهای قدیمی كشور است كه به دلیل سفر توریستهای خارجی به آن سامان، ساخته شده بود، این میدان كه در غرب شهر غلغله؛ یكی از نقاط بسیار مهم تاریخی بامیان وپشت قریه سر آسیاب ودر دشت عیسی خان موقعیت دارد، دارای خط پرواز(رنوی) خامه وكوتاهی به طول 1500 متر بود كه تنها هوا پیما های كوچك به ظرفیت 14نفر سرنشین می توانست نشست وبرخواست نماید. در زمان تسلط حزب وحدت در بامیان،طول خط پرواز این میدان تا2300 مترافزایش داده شد وامكان نشست وپرواز هواپیماهای بزرگ نیز ممكن شد. حزب وحدت همزمان میدان دیگری را در فاصله 25 كیلومتری غرب بامیان ودر منطقه شیبر تو احداث نمود كه این میدان به هزینه 20 میلیارد افغانی وتوسط شركت غلغله ساخته شد وبیشتر هواپیماهای بار بری نظامی از آن استفاده می كرد.

در سال 86 مبلغ 7/5میلیون دلار برای ساخت میدان هوایی بامیان در بودجه ملی تخصیص داده شد ولی این پول هرسال بلا استفاده ماند وبه سال دیگر منتقل شد، این پول كه جزء كمكهای بانك جهانی بود به دلایل نا مشخصی به 5 میلیون دلار تقلیل یافت واكنون مسؤلان امر می گویند كه می خواهند میدان هوایی مر كز با میان را موقتا قیر ریزی نمایند.

دلیل این همه زمان گیری وسر انجام تصمیم به قیر ریزی موقت خط پرواز میدان مركز چند چیز بود:1-میدان هوایی مر كز بامیان در نزدیكی مراكز تاریخی قرار دارد ویونسكو معتقد است كه پرواز های هواپیماهای سنگین به آبدات وآثار تاریخی آسیب می زند.2- درین منطقه ماستر پلان جدید شهر بامیان آماده شده ودر حال تطبیق بود واساسا اطراف این خط كا ملا مسكونی است وهیچ ظرفیتی برای توسعه یك میدان مدرن وبا ستندرد وجود ندارد. 3-مقامات با میان با توجه به دو موضوع یاد شده خواهان ساختن میدان هوایی شیبرتو بودند كه ظرفیت های بالقوه بسیاری در آن موجود است ولی مقامات در مركز سالها درین باره تعلل ورزیدند؛ این مقا مات گاهی گفتند كه بانك جهانی برای قیر ریزی خط میدان مركز پول تخصیص داده وبه دیگر جای نمی دهد. گاهی هم مقامات دوری ساحه وعدم راه اساسی وپخته را بهانه نمودند كه این بهانه با ساخته شدن راه بامیان- یكه ولنگ رفع گردیده است. چند سال دیگر این پروژه به دلیل اینكه گویا هوای سرد شیبر تو مانع احداث میدان ویا بهره دهی اندك آن است تعطیل ماند.

اكنون گفته می شود كه آقای نجفی گفته است كه موقتا به دلیل راه افتادن پرواز های هوا پیماهای مسافر بری خط پرواز میدان مر كز را قیر ریزی می كند ودر آینده میدان شیبر تو با هزینه زیاد وبالا برای ساختن میدان بین المللی روی دست است.

اعتراصی كه با میانیها دارند این است كه چرا به جای این كار موقت خط پرواز شیبرتو قیر ریزی نمی شود؟به نظر این معترضین این كار دولت فریب است ودر نهایت قیر ریزی خط میدان مركز موجب بروز مشكلات برای اهالی وآبدات تاریخی ونیز مانع تطبیق ماستر پلان شهر با میان می شود. آنها می گویند كه اگر واقعا دولت در پی ساختن میدان شیبر تو است، چرا این پول را برای مدت كوتاه درین جا هدر می دهد؟ این كار دولت به نظر این جمع آب به هاون كوفتن است.

تنها عذری را كه سر پرست وزارت هوانوردی ذكر كرده این است كه نا امن شدن راه با میان ایجاب می كند كه خط هوایی ثابت در با میان ایجاد شود وچون زیر ساخت میدان مر كز آماده است قیرریزی آن سر یعتر انجام می شود ولی معترضین این توجیه را نمی پذیرند آنها می گویند كه خط پرواز میدان شیبر تو نیز دارای زیر ساخت آماده قیر ریزی است وچنانكه گفته شد در گذشته صدها پرواز در آن میدان انجام شده است ونیز آنها می گویند خطوط هوایی كا م ایر وغیره در ولا یاتی پرواز دارند كه دارای خط پرواز خامه هستند نظیر بدخشان، نیمروز، غور وزابل واگر وزارت هوانوردی در زمینه دل سوزی نمایند امكان بر قراری پرواز به با میان همیشه بوده واست ولی به نظر این معترضین با میان در جانب چشم كور وگوش كر دولت بوده واین موجب آن شده كه كاری برای آن نشود واگر شود عبث وآب در هاون كوفتن.نوع مطلب : گزارش ها 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
علی
یکشنبه 1390/07/3 11:34 بعد از ظهر
به نظر شما چی کارکنیم؟
این کارها بهتر از هرکار دیگری است که شاید شما سواد درک انرا نداری
پاسخ محمد سرور جوادی : مثل اینكه سواد دوستمان نم كشیده وحتی نخوانده مقصود چیست؟
آدمک آهنی= بارکش کتاب
جمعه 1390/06/25 11:52 بعد از ظهر
با سلام و با اجازه همه دوستان. پیام آزادی می گذارم شاید خالی از فایده نباشد

کتاب خوانده ی که هزاران کتاب قطور راخوانده باشد اما درد مردمش را احساس نکند و برای مردمش چاره ی نیا ندیشد به کامپیوتر آهنی وجامدی می ماند که هزاران صفحه کتاب درداخلش ریخته و بایگانی شده است و در برابر پدیده های گوناگون اطرافش کرخت وبی احساس است.
مردم ما زمانی طعم آزادی و عزت را خواهد چشید که تحصیلکردگان شان درد و محرومیت مردم خودرا با تمام وجود احساس نماید ودر جستجوی راه حلی معقول و سنجیده شده برای نجات مردم خود باشیم.
به هوش باشیم که کتاب خوانان ما خود فروخته و مردم فروش یا گرفتار روز مرگی و سودجویی نشود. زنده بادعدالت اجتماعی وهمبستگی ملی.
کوچتر ازهمه
پنجشنبه 1390/06/24 05:20 بعد از ظهر
با سلام وتقدیم ارادت وبا اجازه همه شما عزیزان، یک پیام آزاد می گذارم.
دوستان! پیروزی ونجات هرمردمی فقط وفقط به میزان مشارکت آنان در راه نجات و عزت دسته جمعی شان است. هیجگاه و هیجگاهی یک جامعه با تلاش فردی بعض افرادشان به نجات و عزّت دسته جمعی نمی رسد. درست مثل یک موتر که با حرکت یک تایر یا تعدادی از ابزار وآلاتش هرگز موفق به حرکت ورسیدن به مقصد نمی شود. نکته ی مهمتر اینکه همیشه منافع کلان فردی وابسته به منافع کلان عمومی است. مثلا هم سرمایه دارشدن در جامعه ی محروم دشوار است وهم یک سرمایه دار، تا مردم وجامعه اش ازامنیت، بازسازی، اقتدار و... برخوردار نشود سرمایه اش مثل کشتی روی آب در وضعیت متزلزل وشکننده قرار دارد واحتمال نابودشدنش زیاد است.
پس برادران عزیزم!! بیایید همه باهم دسته جمعی برای نجات تلاش کنیم. هرکسی از توان خودش استفاده کند مثلاکسی که دانش وقلم دارد با قلم خود، کسی که هنرهای دیگر دارد با آنها، کسی که پول دارد با پول خودش نویسندگان وصاحب قلمان متعهد و دلسوز وسایتها و وبلاگهای خوب را کمک کند. کسی که آبروو روابط اجتماعی دارد از راه ارتباطات و...
بیایید این فرهنگ مترقّی وتکامل بخش را در جامعه جا بیندازیم که "کسی احترام وشخصیت واقعی اش بیشتر است که خیرخواهی وخدمتش برای جامعه بیشتر باشد".

برای منافع فردی واولاد خودش هرزنده جانی تلاش می کند. هنرو رمز آدمیت این است که آدم برای جامعه وهمنوعانش کار کند و اگر شخصیت در جمع کردن سرمایه شخصی باشد موش از هرزنده جانی بیشترشخصیت دارد زیرا حرص وطمعش برای جمع آوری وذخیره ی غذا برای بچه هایش از همه بیشتراست.
پست ترین انسان در جامعه کسی است که قلبش آنقدر کوچک باشد که فقط وفقط منافع خود وخانواده اش درآن بگنجد و برای خیرومنفعت همنوعان و محرومان اطرافش جایی نداشته باشد.

اگر لطف نموده این پیام را به چندنفر دیگر ارسال نماییدهم ثواب برده اید وهم درجهت خیرخواهی برای مردم تان کار کرده اید. به امید حاکمیت عدالت وبرابری انسانی واسلامی در افغانستان.
بصیر مصباح
دوشنبه 1390/06/21 05:16 بعد از ظهر
سلام آقای جوادی
امیدوارم با نوشته های خوبی که دارید ماندگار بمانید .
در ضمن در این اواخر چرا در پرسشگر نمی نویسید؟
شوکت
شنبه 1390/06/19 10:38 بعد از ظهر
با سلام وخسته نباشید. یک نظر مستقل صرف جهت اطلاع قومای عزیزم.
ما مردم عجب مردم ساده لوح و صادقی هستیم!!!
باورکنید حتی رهبران کلان مانیزموضع سیاسی خودرا براساس تبلیغات رادیو وتلویزیونی و... کشورها، عیار می کنند چشم بسته به ساز دیگران می رقصند!!
درحالیکه رادیو وتلویزیون ورسانه های دیگر، فقط بلندگوهای تبلیغاتی است که با آنچه که درواقع و پشت پرده است از زمین تا آسمان تفاوت دارد.
خیلی از کشورها در رادیو وتلویزیون خودرا درست برعکس آنچه که هست معرفی می کنند ولی ما آدمای صاف وصادق، خیلی زود فریب تبلیغات
رنگارنگ دیگران را می خوریم.
باید یاد بگیریم و به دیگران نیز یاد بدهیم که هوشیار و واقع بین باشن هرگز فریب تبلیغات تلویزیونی را نخورند. تا هوشیار نشویم کی از بردگی وبدبختی نجات پیدا می کنیم؟!
دوست مردم
چهارشنبه 1390/06/16 02:11 قبل از ظهر
بگیر که نگیرد==
حکومت نامشروع وتبعیضگرا با وزیرهای قوم پرست تر خود به جای اینکه به مردم محروم و پناهنده به کابل، به صورت مجانی در ماستر پلان شهر کابل زمین مسکونی بدهد برعکس، برای انحراف افکار عمومی و توجیه تبعیضهای غیر انسانی خود شهرک های ساخته شده توسط مهاجرین بی پناه را غیرقانونی خواند شهرکهای مردمی که به قیمت جان شان از رابطین دولت بی نهایت فاسد و خائن زمین خریده اند و بدون هرگونه خدمات دولتی ساخته اند.
دراین کشور متعفّن و آلوده تر ازهرآلوده ی حکام تبعیضگرا وقاچاقبر آنقدر چشم سفید شده اند که به جای خدمت به مردم بیچاره هرسال با بهانه های مختلف خون مردم را کامل می می کند و از ضعف و پراکندگی و بی کسی مردم ما به شدت سوء استفاده می کند.
دولت باید حتما به هرخانوار ساکن در کابل زمین قانونی و تحت ماسترپلان با تمام امکانات شهری مجانی بدهد وخسارت وقیمت زمینهای ساخته شده در شهرکهای به قول خودشان غیر قانونی مردم ما را نیزبپردازد.
دولت بی شرم و کور وکر، سالهای گذشته که در چندقدمی کاخ رئیس جمهورگفتنی شهرک غیرقانونی از مجبوری و بی زمینی ساخته می شد، نمی دید؟ چرا برای مردم بی سرپناه زمین در شهرکهای قانونی نداد و جلو ساخت شهرکهای به گفته خودشان غیرقانونی را نگرفت؟
اینجا را بادقت بیبینید که چگونه چشم سفیدی می کنند http://www.afghanpaper.com/nbody.php?id=26575
مهدی خادمی
سه شنبه 1390/06/8 07:49 بعد از ظهر
فرا رسیدن عید سعید فطر را پیشاپیش به همه دوستان و روزه داران عزیز تبریك میگویم .

امیدوارم توانسته باشیم نهایت استفاده را از این ماه رحمت ، خیر و بركت برده باشیم .
دانشگاه مجازی المصطفی(ص)
یکشنبه 1390/06/6 06:34 بعد از ظهر
با سلام دوست گرامی؛

فراگیری دین حق همگان در هر زمان و هر مکان

با ثبت نام در دانشگاه مجازی المصطفی خانه های خود را کلاس معارف اسلامی کنیم.

رشته های: فقه، علوم قرآن ، اخلاق و … در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دوره های کوتاه مدت به زبان های فارسی ، عربی ، انگلیسی ، اردو و…

دانشگاه مجازی المصطفی از ایرانیان و فارسی زبانان خارج از كشور، برای مقاطع تحصیلی كارشناسی ارشد در رشته تحصیلی اخلاق اسلامی و مقطع كارشناسی در رشته های فقه اسلامی و رشته فقه و معارف اسلامی دانشجو می‌پذیرد.

علاقمندان برای آگاهی از شرایط و نحوه ثبت نام به آدرس http://WWW.I-AOU.COM مراجعه کنند و یا با تلفن های

2512114195 98+ و یا 2512114141 98+ تماس حاصل نمایند.
مهدی خادمی
شنبه 1390/05/29 07:50 بعد از ظهر
لیالی قدر كه همراه است با بخشش و مغفرت ، امیدوارم مورد بخشش خدای منان قرار بگیریم
التماس دعا ...
شنبه 1390/05/29 07:49 بعد از ظهر
لیالی قدر كه همراه است با بخشش و مغفرت ، امیدوارم مورد بخشش خدای منان قرار بگیریم
التماس دعا ...
قربانی
پنجشنبه 1390/05/27 07:36 بعد از ظهر
تشکر استاد جوادی ما فقط نوشته های تانرا می خوانیم دیگه حرفی برای گفتن در باره آنها را نداریم.
عبد الله بیدار
دوشنبه 1390/05/24 06:37 قبل از ظهر
ممنون جوادی عزیز! مثل همیشه زیبا و متین و رسا نگاشته اید تشکر
دانشگاه جامعة المصطفی
شنبه 1390/05/22 04:49 بعد از ظهر
اولین دانشگاه مجازی برای برادران و خواهران افغانی و تاجیکستانی

همین حالا ادامه تحصیل بدهید

همراه با مدرک معتبر دانشگاهی

دانشگاه مجازی المصطفی

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه بفرمایند

www.i-aou.comحاجی صاحب جرمنی وال
جمعه 1390/05/21 03:18 بعد از ظهر
سلام جناب اقای جوادی
در حال وروزی که این کشور دارد حر کت های مدنی چه جایگاه دارد؟
همه میدانند که نود در صد کسانیکه در این جهان نه چندان پهناور خاطر انوری شان را با هروین وتریاک ودیگر زارو زقوم انبساط می بخشنداز دست رنج و خیر سری کشاورزان مسلمان وزحمت کش در هلمند وقندهاروننگر هارو چی چیک هارو غار و حاجی صاحبان پر تلاش که تمامی عمر شریف شان را صرف انتقال دست مایه ای برا دران شان برای کسب روزی حلال به اقصا نقاط بلاد کفرو مسلمان می کنند می باشدوبا پرداختی اندکی ازاین اندوخته های حلال همراه با عصمت وعطرتی حرم سرا سا لانه دو سه باری به بیت الله شریف مشرف گردیده ما بقی عمر را در بلاد کفر چون جرمنی پاریس و واشنگتن سر بلند و پر افتخار زند گی می کنندوحاجی زاده گان نجیب در سازمان های استخباراتی معتبر جهان مشاغلی ابرو مندانه پیدا نموده در تحولات وتغییرات بعدی در کشور ریس جمهور وزیر ومشاور خواهند شد
همچنان نود در صد از مجاهدین که دیر وقتی است در این خاک لانه گزیده اند وتلاش می کنند که این قطعه از زمین خدا را از چنگ بی خدایان باز پس گیرندقطاع الطریق های ادمکشهای زیر دار گریخته های و بد بخت های ازسراری جهانند که عمیقا نگرانند تا نکند قندوزی قندهاری تخاریی وچی چیک هاری وغاری در اینجا بی ایمان از دنیا برود ودر ان دنیا گرفتار عزاب الاهی گردد
و در اخر جبه ای که قرار بود نماد از دموکراسی وازادی وحقوق بشر باشدبه کانونی امپراتوری فسادو غارتگری بدل شد از برکت این امپراتوری فساد که در بارش جای امنی برای دزدان وغارتگران جهان وطن شده است دزدو غارتگری بی نصیب از خوان یغما نماند
فکر می کنم در چنین اوضاعی جایگاه مردم ما از روی دسته هاونی که در دست دارد تعین خواهد شد نه با ابی که در هاون داریم ودرتمام عمر اجتماعی سیاسی مان ان را کوبیدیم اما هیچ سودی نبردیم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


تحلیل آمار سایت و وبلاگ