تبلیغات
لیگان؛ صفحه ای ازحقیقت - بازار گرم دلار!
درغار تاریخی لیگان مقاومت شگفت انگیزی علیه عبدالرحمن جابر صورت گرفته است.

بازار گرم دلار!

تاریخ:شنبه 1390/11/29-09:09 بعد از ظهر

 

بازار گرم دلار!(یادداشت فیسبوكی) 


چند شب پیش در جمعی شامل بودم كه مركب از اعضای مجلس نمایندگان ودیگر اقشار سیاسی واجتماعی بودند، یكی از مقامات عالی رتبه ای كه مسؤلیتش تنظیم ارتباط میان قوای سه گانه وبخصوص حكومت وپارلمان است نیز حضور داشت. 

من با این مقام در زمان وكالت ونه در زمان پس از آن ارتباطی نداشته وندارم ولذا حرف های "راز" با هم نداریم. او اما بسیار دوستانه بر خورد كرد وانصافا احترام تمام گذاشت وبیشتر این حرمت را به نقش من در دور قبلی شورا ومباحث رسانه ای ام نسبت داد.

بهر حال از او در مورد وزراء پرسیدم گفت معرفی می شوند ولی چیزی از لیست نگفت اما بدون مقدمه وبی پروا در حضور وكلای بر حال گفت: شما با این ها بسیار فرق دارید، آن وقت ما به وزیر می گفتیم خوب بر نامه تهیه كند وخوب بربر نامه های طرح شده شان مسلط باشند وخوب به سوالها پاسخ دهند ولی حالا كل تا كید ما این است كه چقدر پول دارید؟!

این حرف اورا وكلای حاضر بدون كدام قاش ترشی تایید كردند وافزودند كه برای رییس شدن در كمیسیون آقای... هر رای را تا مبلغ 15000$ خریده است ویكی دیگر از وكلاء كه خیلی مشهور ونام دار است حتی شهادت داد كه بیشتر ازین!! پس برای وزارت نرخ رای به چند خواهد رسید؟

امروز هم در منزل دوستی كه وكیل است واز سیاسیون فعال كشور مهمان بودم، سه نفر وكیل دیگر هم بودند، در مورد وزرای پیشنهادی واستیضاح دو وزیر پرسیدم؛ هر چهار نفر به عصبانیت گفتند: جوادی چرا وارد این گودال چتل می شوی؟ پرسیدم چرا گفتند: پول، پول ودیگر هیچ!! من اما رهای شان نكردم وگفتم شما در مورد استیضاح وزیر داخله دو دلیل ارائه كرده اید:1-تلفات چند غیر نظامی در كاپیسا بر اثر بمباران ناتو 2- تشكیل پولیس محلی ویا اربكی. اگر وزیر داخله از شما بپرسد: 1- چطور بدون استجواب به پروسه استیضاح رفتید در حالی كه طرزالعمل خلاف آن است؟ 2- عملیاتهای هوایی ناتو تحت فرماندهی كمیته هماهنگی دولت افغانستان وناتو كه رییس آن وزیر دفاع است صورت می گیرد ووزیر دفاع هم از فرمانده عمومی قوای مسلح( رییس جمهور هدایت می گیرد)، به من چه ربطی دارد؟ به كدام دلیل من مسؤل بی خبری یابی مسؤلیتی دیگران محسوب شده ام؟3- شكل گیری اربكی طرح پطریوس بود وبودجه اش را هم آمریكا داد ودر زمان وزیر قبلی شروع شد وپارلمان قبلی مخالفت كرد ولی زورش نكشید جلو گیری كند، من چه تقصیری دارم؟ شما از نظر حقوقی وقانونی كه حكم می كند دلیل استیضاح باید صریح وموجه باشد چه جوابی دارید؟ و سوالهای دیگری در مورد وزرای پیشنهادی جدید كه اكثر افراد رد شده در گدشته هستند وقانون صراحت كامل دارد كه بار دوم در عین پست معرفی شده نمی توانند،در جوابم گفتند قصه استیضاح هم برای پول است و...

در همین حال وكیل دیگری آمد بسیار داغ وپر حرات تا جاییكه احوال پرسی برایش زمان گیر بود، او از مجلس دعوتی سخن گفت كه وكلای چندی جمع شده برای نجات زاخیلوال وزیر تحت استیضاح مالیه وبقول وی پراندن بسم الله محمدی وزیر مورد استیضاح داخله تلاش می كنند، وی دیگران را تشویق به شركت می نمود ودلیل جدی اش برای پراندن بسم الله این بود كه وی بعد از 2014 كودتا می كند چون در ولایات شرق وجنوب همه قوماندانهای جمعیتی را جا بجا كرده است و... اما در عین حرارت وشور تلفنی به عتیق الله بر یالی پسر خاله بسم الله خان تماس گرفت و از او خواست كه به وزیر صاحب بگوید:مرا هوش كن چون موقعیتم در بین مردم در حال كم شدن است، حالا من چگونه خود را بالا كشیده واینجا رسیده ام، ولی توقع دارم كه وزیر صاحب مارا مورد توجه قرار دهد و...

ما چند نفر دیگر گوش می كردیم ونفهمیدیم كه با چه كسی صحبت كرد، خودش گفت با بریالی بود! گفت نمیشه برادر همه چیز پول است وبی پول هیچی درین ملك!! چون در جمع من وكیل بر حال نبودم رو به من كرد وگفت: تو در دوره ات دیدی كه وكیلی علنا پول بگیرد؟ گفتم حتی نشنیدم. گفت؛ حالا علنا در داخل شورا می گیرند وسر نرخ چانه می زنند!! ها دیروز نیز در یك مجلس بسیار بزرك عده ای از وكلا بودند وهمین حرفها گفته شد وآنها نیز بدون اینكه حتی كمی نا راحت شوند بالب خنده گفتند چنین است.

چون این وكلا را می شناسم وتعدادی كه درین زمینه پیش خودم رای فروشی را تصدیق كرده اند از تواتر هم گذشته یقین كردم كه بازار دلار گرم است. شما بگویید چه خواهد شد؟

نظر خوانندگان فیسبوك:

سید علی حسینی: مگر چیزی برای گفتن می ماند؟

Mohammad Sarwar Jawadi از آقای بر یالی كه این یاد داشت را خواهد خواند وبه یادش خواهد آمد كه چه كسی برایش زنگ زده بوده خواهش می كنم نام وی را پیش خود حفظ داشته باشه تا چه می شود. ضمنا آن وكیل صاحب به بر یالی خان اطمینان هم داد!!

محمد یوسف یاسا : واقعا فاجعه آور است ...

Abdullah Hamdard چی جالب اقای جوادی بشردوست ثانی

Mohd. Juma Paiman اگر از جای دیگه می شنیدم شاید باور نمی کدم ولی حالی دیگه جای شک باقی نمانده. به قول معروف: تا این مکتب است و این ملا/ حال طفلان به نخواهد شد.

Eqbal Taneen تشکر از جناب محترم جوادی صاحب .

Moh Zaman Rafiei با عمق فساد اداری که در کشور موجود است و نهادینه گردیده است، شکی ندارم.

Musa Zafar تیشه های را که آقای کرزی به پای دموکراسی نو پای افغانستان زد نتیجه اش همین است دیگه.. معامله و پول و پول بازی و ریش خندی و چرس و تریاک و تروریزم. هرکس می خواهد تجربه چتل کردن حکومت مردمی را بیاموزد از افغانستان یاد بگیرد... زنده باد صمد آغا

Ali Mohammad Mohaqiq لاریب فیه

Moh Zaman Rafiei زمانیکه دو مکتب را در ناحیه سیزدهم میساختیم، یک مقام بلند پایه معارف جهت هر باب مکتب 30000 دالر امریکای از دفتر ما خواست. چون ما به جناب عالی جواب رد دادیم سه بار کار ساخمان این مکاتب را متوقف کرد. شکی ندارم که فساد و رشوت خانه های افغان هارا برای چند صده دیگر خراب کرده است.

Hosain Amini مثل انکه جناب جوادی از برادران نارضی کرزی ناراضی تر است، این نا رضایتی بعد از رفتن سر صفره خلیلی بیشتر هم شده، راستی تازگی ها شنیدم که از اونجا هم رانده شده ، در انکه الان چرا هیچ از دولتی ها نمیگه و چسپیده به یخن وکلا من متوجه نشدم هنوز ولی فکر میکنم بیشتر این دل دردی به خاطر شکستی انتخابات هست که هنوز هم داره آزارش میده .

مژگان مژگان وای خدا چی فاجعه در داخل پارلمان جریان دارد. توقع مردم ازین ها چی است و این وکیل صاحب ها در چی فکر هستند. در فکر ملیونر شدن تجارت خوبی است به خدا

Moh Zaman Rafiei فکر کنم که نوشته شما، آقای جوادی، در کوهان آقای حسین امینی تماس کرد. عمق فساد ادرای برای هیچکس پوشیده نیست، آقای امینی.

Shirhasan Darwishi استاد جوادی فکر نکنم این یک معضل تازه در تاریخ افغانستان و یا در ۱۰ سال اخیر باشد شفا فیت مفاسد جهانی‌ جایگاه افغانستان را این گونه توصیف می‌کند http://www.voanews.com/dari/news/Transparency-report-134825693.html

افغانستان در میان کشورهای فاسد جهان

www.voanews.com

Latest news and reports from inside Afghanistan and around the world - with Ashna TV and Radio live and recorded programs.

Shirhasan Darwishi استاد جوادی فرار مردم از کشور یا تلفات دادن غیر نظامی و موارد غیره همه در حال افزایش است http://tolonews.com/fa/afghanistan/5095-afghan-asylum-tally-higher-in-2011

سازمان ملل: شمارپناه جویان افغان به کشورهای دیگرافزایش یافته است

tolonews.com

TOLOnews.com, the most uptodate information and news about Afghanistan.

Uzra Jawadi حكومت افغانستان سراپا فساد است؛ باید هرسی به اندازه توان قلم وزبانش این حكومت گران فاسدواین حكومت فاسد رانقد كرد ومردمی راكه درطول تاریخ برای این سرزمین خون داده اند و درظلم زندگی كرده اند، برای بهترزیستن به این مردم اعتمادكرده اند راآگاه سازند نه اینكه ازاین مفسدین كورمغذدفاع كنند،هركه ازفسادجانب داری می كندوبدون دلیلی عقده مندانه ناقدفسادرانقدمی كند، خود فاسد است.

Shafiqullah Shahir خیلی مضحک است! ای وای! بر این ملت که نماینده اش دکاندار سیاسی شده است...

Mehdi Khirad تشکر آقای جوادی که مردم را از واقعیت های تلخ روزمره آگاه می سازید.

Khodadad Watankhah افغانستان سرزمینی است که در ان تمام ارزش ها مسخ میشود و از کارکرد اصلی خود تهی میگردد. دموکراسی نیز تبدیل به خریدو فروش رای شده است.

Mohamad Akbarzada واقعا که درد آور است، امروز پارلمان ما که یک نهاد مستقل میباشد، بازار خرید و فروش گردیده ،نمی فهمم که ما پارلمان دارم یا صرافی که آنجا خرید و فروش میگردد، تا به کی با سرنوشت این مردم بیچاره بازی کردن

Mohammad Karimi به نظر من افغانستان نباید پارلمان داشته باشد چون یک مصرف اضافی است

Hossain Ali Dornam وجدان هاهمه خواب رفته تاباشد که یک شوک دیگر بیدارشان کند، و آن شوک در 2014خواهد بود، خودشان راه پاکستان یا ایران ویا کشور های دیگر را در پیش میگیرد و مردم می ماند وعواقب همین چتل کاری ها...

Abdul Basir Lashkari mamnone jenabe aqae Jawadi. man feker mekonam ke in besarnaweshti seyasee chand modat degar ham mardom ra dar khod kabab khowahad kard

Mohammad Sarwar Jawadi آقای امینی مثلی كه شركت خودت هم شریك است مثل خیلی از بانكها. نوش جانت اما كوشش كن كه دروغ وتهمت نبندی. من چیزی را كه می نویسم به هزار محكمه جواب ده هستم خودت چی؟

Abdullah Ahmadi معلوم است که با این حالت افغانستان به یک منجلاب عمیق خواهد رفت وباز بیرون آمدن از این حالت کمر نسل بعد را خواهد شکستاند واثرات منفی خواهد داشت

Abdullah Ahmadi آقای جوادی به گفته خودتان که در بحث های رسانه ی حضوردارید وماهم شاهدحضور تان هستیم چرا شما واعضای جامعه مدنی دراین قسمت خاموش هستیدوصدای تانرا بلند نمی کنید یا تنها یاد دارید در دنیای مجازی فسبوگ وانترنت با کسانی محدودی که دسترسی به این دنیای مجازی دارد درد دل کنید پس وظیفه شما به عنوان روشنفکران وصاحبنظران این جامعه چیست؟

Seyed Khodadad Fetrat هرکس اینها را نداند به جهالت عمیق فرو رفته است، اینکه چیز تازه ای نیست. تا جغرافیای به نام افغانستان خلق شده همین آش است و همین کاسه، متاسفانه هرکه را دردی رسد ناچار گوید وای را، آقای جوادی زد و بند های داخلی حزب وحدت را برای تصاحب کمیته ها، نمایندگی های خارج و حتی تصاحب مقام رهبری حزب وحدت به یاد بیاورند و صادقانه به مردم بیان نمایند و بعد از وکلای پارلمان گیله مند شود. هرکه فکر مینماید که این وکلا و وزرا برای رضای خدا و خدمت به مردم در صحنه آمده اند راه اشتباه را پیش گرفته اند، آیا آقای جوادی گفته میتواند که در دوران وکالتش چه تاجی را بر سر مردم زده اند که وکلای این دوره ای مجلس انجام دهند؟

Kamin Morwat ملت ایکه نماینده اش دکاندار سیاسی شود نابودی اش زود است. عجب پارلمانی داریم، نصف آنها رشوت خور (دالرگیر) نصف دیگر آن روسپی و نصف دیگر آن قاچاقبر اند. تنها چند انسان با وقار و با شخصیت است که آنها انگشت شمار اند. بدبختی و مصیبت مردم و نماینده گان مردم ازین بیشتر نمی شود. باید نیروی مردمی برای از میان برداشتن این غده های سرطانی به پاه خیزند و در پی نابودی آنها برآیند.

Hussain Rahimi همه چیز را افغانی کردیم ، سیاست ، پارلمان ، رای ، قضاوت ... نتیجه این شد . تنها با پوشیدن دریشی و نکتایی عاریتی ، استفاده از کلمات و مفاهیم تحول آور نیست . باید ذهنی را که سیصد سال عادت به خود بزرگ بینی ، دزدی فرصت ، غارت اموال ، چپاول مردم و لگد مال کردن شرف انسانی شده شصت ، باید لایه لایه های انباشته شده خود پسنی متحول شود . برای متمدن شدن چندین نسل تعلیم وآموزش به کاراست .

Hussain Rahimi باید تلاش شود تا همه چیز را انسانی کنیم نه افغانی ،

Seerat Sattar خوب دکانداری هست دیگه، چیزی که وزیرا میگیرند باید کم وبیش تقسیم کند، وکلای هم در سال جدید خانه ها وموتر های جدید بخرد ویگان تجارت را شروع کند نمیشود که عایدات تمامش به جیب وزرا برود! در خود آب شدم از خجلت این خبر!!!!!!

Hussain Omeed ba arzi sallam khedmati aqa e jawady wakil hai in dawra ham az wakil hai dawre qabli yad grifta and shumaad nabayad inqadar shikassta nafss khudra nishan bedehin chun in harfayat harfa e kona asst .

Naeem Azizi تشکر از اطلاع رسانی شما آقای جواد , اما در یک کشور اشغال شده نمی شود بالا تر از این توقع داشت, به امید رهای تمام ملت های در بند

Nabi Aryamanish لعنت خدا بر این ناموس فروشان چون رای مردم حیثیت ناموس را دارد.خداوند بزرگوار این اشخاص فرصت طلب و ناموس فروشان را در دینا و آخرت شرم رو و رو سیاه گرداند.

Aziz Mobasher خدای من چه می شنوم؟

Mohammad Ebrahemi very bad for afghan peupel

Mir Hussain Fayeq به راستی که معامله گری امروز آشکار شد. برای مردم افغانستان دیگر هیچ راه امید واری برای بهبود یافتن وضعیت افغانستان و زنده گی شان باقی نمانده است. زمانی که هر شهروند افغانستان از این بی عزتی و بی وجدانی ها با خبر می شوند امید شان نا امید می شود. اکنون برای مردم معلوم شد که نماینده گان مردم در پارلمان نیست بلکه گروهی از دزدان اند که با سرنوشت مردم و ملت معامله می کنند.

Amir Ahmadi واقعا جای تعجب است که آقای امینی واقعیت را تشخیص نمی دهد ما که در بیرون هستیم

می فهمیم که چه خبر است در !

یا شاید هم امنیی در دور وار این کاسه درامد دارد که واقعیت برایش ننگ است .دفاع کردن برای اقای امینی از وزیرا حتما یک سود دارهنوع مطلب : سیاسی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


تحلیل آمار سایت و وبلاگ