تبلیغات
لیگان؛ صفحه ای ازحقیقت - لقمه ای نانم بده، پس زین وافسارم نما!!
درغار تاریخی لیگان مقاومت شگفت انگیزی علیه عبدالرحمن جابر صورت گرفته است.

لقمه ای نانم بده، پس زین وافسارم نما!!

تاریخ:یکشنبه 1390/11/30-10:14 قبل از ظهر

لقمه ای نانم بده، پس زین وافسارم نما!!

مجلس نمایندگان دوماه قبل هنگامی كه حسابات قطعیه بودجه سال 89-90 را بررسی می كرد، از تخلفات گسترده در مصرف بودجه سخن می گفت ودر همان زمان استجواب وزرای سكتور اقتصادی را طرح وعملی نمود.
مطابق گزارش یك هفته پیش كمیسیون مالی وبودجه به مجلس عمومی، توضیحات وزرای مربوطه قناعت بخش نبوده ودو مشكل اساسی در مصرف بودجه موجود است:1- تخلف از قانون اساسی وقانون دستور العمل مصرف بودجه 2- مصرف نشدن بیش از 60% بودجه انكشافی توسط تعداد زیادی از وزارت خانه های مهم همانند زراعت، انكشاف دهات، مالیه، خارجه وغیره.
كمیسیون مالی وبودجه مجلس توضیح داده بود كه وزارت مالیه خلاف ماده 79 قانون اساسی كه تغییر وتصرف در سطح عمومی بودجه را صلاحیت اختصاصی ولسی جرگه می داند، به میزان 16 میلیارد افغانی از سطح عمومی بودجه عادی اضافه مصرف نموده ومورد مصرف هم نا مشخص است. همچنین مطابق قانون دستور العمل مصرف بودجه كه هر سال تصویب وضمیمه سند بودجه مصوب به وزارت مالیه جهت تطبیق سپرده می شود، هیچ وزارتی حق انتقال پول از یك كود بودجوی به كود دیگر را ندارد، مثلا هیج وزیری حق ندارد از كود معاشات پول برداشته در وجه كود خریداری مصرف نماید ولی در جریان سال مالی گذشته انتقالهای گسترده صورت گرفته كه نوعا از وجه ضروریات مثل معاشات به وجوه غیر ضروری مثل خریداری موتر های لوكس بوده است.
مجلس گزارش مصارف مالی وزارت خانه هارا دارای موارد زیادی شبهه، مشكوك وآلوده به فساد ارزیابی كرده ووزرای مربوطه را به كمیسیون فراخواند ولی در نهایت جوابهای آنهارا قناعت بخش ندانسته طرح استجواب وزرای سكتوری اقتصادی در مجلس عمومی واستیضاح وزیر مالیه به دلیل نقض آشكار قانون اساسی وقوانین مالی را به تصویب رساند.
با تصویب این طرح چنان وانمود شد كه این تصمیم مجلس، وزرای پشتون تبار را هدف گرفته است ولی واقعیت این بود كه تخلفات مالی به طور طبیعی دامن وزرایی را می گیرد كه در راس وزارتهای سكتور اقتصاد قرار دارند ومی دانیم كه سیاست آقای كرزی چنان بوده كه در این بخش وزرا از یك تبار باشد؛ وزیر مالیه، اقتصاد، تجارت، زراعت و...
با چنان برداشت یا توجیه از اقدام مشروع وقانونی مجلس نمایندگان، تعدادی از وكلاء 50 امضاء جمع كرده طرح استیضاح وزیر امور داخله را نیز خواستار شدند وبدون اینكه دلیل موجهی وجود داشته باشد، وزیر داخله نیز شامل لیست استیضاح شد ومجلس در یك وضعیت متناقض قرار گرفت؛ تصمیمی كه كاملا قانونی بود ودرعین حال روی آن چندین ماه كار تخنیكی شده بود وبار ها از وزیر مالیه دلیل خواسته شده بود وتصمیمی كه صرفا در یك شب طرح وآماده گردید وبه مرحله اجرا در امد وهیج فرصتی هم برای پاسخگویی به وزیر داخله داده نشده بود ودلیل استیضاح (بمباران ناتو در كاپیسا وپلیس ملیشه) هم ربطی به ساحه مسؤلیت وی نداشت.
برعلاوه این تناقض كه خود طرحی از سوی حكومت برای خنثی سازی اقدام مجلس بالای وزیر مالیه بود، تاثیر داد وستد ها ومعاملات پولی بسیار محسوس وهویدا بود تا جاییكه در درون مجلس ودر جریان پروسه استیضاح از زبان وكلاء بار ها گفته شد وپس از ختم مجلس نیز وكلاء یك دیگر را به معامله متهم می كنند.
به نظر من در جریان این پروسه نكته بسیار تكان دهنده این است كه توضیحات وزیر مالیه وسپس كارتهای سبز وكلاء مبنی بر اینكه از گفتار وزراء قانع شدیم وضرورت به گذاشتن صندوق ورای تایید ورد نیست، اثبات اجیر بودن وكلاء است، چرا؟ توضیح می دهم.
در مورد وزیر داخله نه وكلاء حرف چندانی داشتند ونه او پاسخ مرتبط به وظیفه اش اما وزیر مالیه دونكته واضح وصریح داشت:1- هیچ اضافه روی از سطح عمومی بودجه نشده است،2- كج فهمی از قانون موجب شده تا اوبه مجلس استیضاح خواسته شود والا هیچ مورد قانون نقض نشده است.
در حالی كه مجلس در جریان 4 ماه كار در كمیسیون ها ومجلس عمومی وچندین مجلس استجوابیه با وزیر وسایر مقامات وزارت مالیه به این نتیجه رسیده بود كه تخلفات گسترده صورت گرفته است ونیز مجلس بر اساس تحقیقات ونظارت قانونی اش نقض قانون را مشخص وبرجسته كرده بود.
حال حرف وزیر وبلا فاصله كارتهای سبز كه از حرف وزیر قانع شدیم به چه معنی است؟ آیا این معنی را نمی دهد كه: بلی وزیر صاحب ببخشید! ما در چهار ماه حساب وكتاب وسوال وجواب هیچ نفهمیدیم وحالا با یك كلمه شما هدایت شدیم ویا این عمل بمعنی پذیرفتن یك دروغ وتهمت از سوی یك قوه بالای یك فرد بنام وزیر نیست؟ آیا معنی این كارتهای سبز پراشتیاق، اعتراف به عدم درك وفهم قانونی توسط ار گانی كه خود قانون می سازد نیست؟ آیا اعتراف كردن به درك نتوانستن قوانینی كه خود این جنابان تصویب كرده كف زدن وشادمانی دارد؟ معنی كف زدنهای وكلای گرامی پس از این واقعه تلخ ودرد ناك ونا امید كننده چیست؟ واقعا بیتی كه عنوان مقال قرار داده ام مصداق پیدا نمی كند؟
دوستان فكر نكنند كه این نقدها بر پارلمان فراموش كردن حكومت ویا طرفداری آن است، از حكومت دیگر امیدی نیست وآنقدر پوسیده كه دیگر جایی برای جراحی نمانده جز طرد ونفی؛ اما از پارلمان هنوز امیدها را كامل نبریده ایم.


نوع مطلب : سیاسی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
روح الله روحانی
دوشنبه 1391/02/11 12:28 قبل از ظهر
سلام جناب آقای جوادی عزیز! خوشحالم که همچنان می نویسید و دوستان تانرا از دیدگاهها و نظرات تان بهره مند می سازید. بعد از محفل قم این اولین باری بود که توفیق زیارت شما را این جا یافتم. نویسا و سرفراز باشید.
روزنگار
شنبه 1391/02/2 11:29 قبل از ظهر
اقای جوادی می بینم که غایب از نظر شده ای- اررزوی ما ظهور دوباره ات می باشد- بدرود
غفاری
یکشنبه 1391/01/13 10:29 بعد از ظهر
سلام استاد جوادی
خواستم بدانم شما کدام تشکیلات منظم دارید که بیاییم همکاری کنیم
مهدی خادمی
دوشنبه 1390/12/29 07:54 بعد از ظهر
سلام
فرارسیدن سال نو و عید باستانی نوروز را به شما و خانواده محترم تبریک میگویم و سالی سرشار از خوبی و موفقیت برای شما آرزو میکنم
ضیانیازی
سه شنبه 1390/12/16 12:49 بعد از ظهر
نمایندگان مردم فرصت طلبان که باهرسازی میرقصند
مرتضی
یکشنبه 1390/12/7 02:11 بعد از ظهر
محترم جوادی سلام. مطلب مهمی را بیان فرموده اید اما می گویند متأسفانه بودجه 91 بسیار نا عادلانه تر از بودجه های گذشته و اکثر بودجه به پروژه هایی که تحت نام ملی در ولایتهای خاص ایجاد شده اختصاص پیدا کرده است.
سوال من این است:‌ آیا اگر در ولایات مرکزی که بهترین زمینه سد سازی در آنها فراهم است اگر یک سد بزرگ ملی برق ساخته شود این پروژه ملی نخواهد بود؟؟؟؟
پروژه های ملی فقط باید در ولایتهای خاص ایجاد گردد؟؟؟
از سوی دیگر پروژه ای معدن حاجیگک که فقط یک پروژه ای تجارتی به نفع خاص دولت است.
که اگر به بهره برداری برسد سالانه صدها ملیون دلار به صندوق دولت می ریزد. چرا در ولایتهای مرکزی به بند برق، فرودگاه،‌مخابرات،‌ سرک سازی بصورت پخته،‌ ساخت دانشگاه،‌ بیمارستان،‌مکتب و... توجه نمی شود؟؟
امید وارم دولت محترم با مردم افغانستان صادقانه و عادلانه برخورد نماید .
جوادی صاحب شما هم اگر لطف نموده در مورد بودجه سال 91 در یک مقاله جداگانه روشنی بیندازید بسیار سپاسگذاری می شود.
متأسفانه ما چندان وکیلی بدرد بخور نداریم که مسایل مهم را درک و تحلیل بتوانند.
پاسخ محمد سرور جوادی : انشاءالله کوشش می کنم چیزی بنویسم.
sayed zahir
جمعه 1390/12/5 01:36 قبل از ظهر
البته به جز عده ای قلیلی از وكیلا از وكلای مجهول الهویت كه در این آشفته بازار معامله گری سیاسی هم نا بلد هستند وهم خویشتن دار. دیگر همه موجوداتی هستند كه مهمترین عضو بدنشان شكم و ماتحت آن است و متاسفانه از بس در پیش دو چشم خود از بزرگان شورا كه ادعای رهبری هم دارند اینقدر نفس پروری دیدند كه حالا میخواهند از قافله تجارت كه عجب زود میگذرد پس نمانند چون میبینند كه آنها یعنی پیشكسوتهای معامله گری جقدر راحت و حتی رو به ترقی استند و اگر كسی كار خوبی میكند هیچ از او به نیكی كسی یاد نمیكند لذا به این نتیجه میرسند كه« الم تره كیفه ولش نكن حیفه»...
اسد الله
چهارشنبه 1390/12/3 02:12 قبل از ظهر
جوادی صاحب متأسفانه در این دوره وکیل صاحبان ابهت و شأن مجلس را حفظ نتوانستند خصوصا در دومورد:
1ـ در قبال تمرد کرزی از معرفی وزرای باقیمانده کابینه که بی اندازه افتضاح شده است و وکلا نمی توانند محترم کرزی را مجبور به تکمیل کابینه ناقص شان بنماید.
2- در مورد همین قضیه ای استیضاح وزرا. که حتی از استیضاح وزرای کرزی نیز عاجزند. کاش ابتدا همهمه نکنند اول بسیار با دادو غال به وزرا حمله می کنند وقتی وزرای کرزی وارد مجلس می شود همه ساکت و آرام کارتهای سبزشانرا بالا می کنند.
qorbani
سه شنبه 1390/12/2 12:15 بعد از ظهر
سلام جناب جوادی.

اوه که چقدر زیبا نوشته بودی!!

دست تان درد نکند. افغانستان لبریز از فساد و رشوه و قوم پرستی واختلاس شده است. وقتی در خانه ملت اوضاع اینگونه باشد از کجا بگوییم و بنالیم؟؟؟
عندلیب
یکشنبه 1390/11/30 11:54 قبل از ظهر
سلام اقای جوادی
ادم فکر می کند که اوضاع خیلی بد تر ازین چیز ها باید باشد. کسانیکه اگاهی از عمق مسایل دارند تکلیف دارند تا مردم را از خطرات که در کمین است اگاه کنند.اگر نه دیر خواهد شد و سر بی کلاه باز هم هزاره خواهد بود.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


تحلیل آمار سایت و وبلاگ