تبلیغات
لیگان؛ صفحه ای ازحقیقت - استیضاح یا افتضاح؟
درغار تاریخی لیگان مقاومت شگفت انگیزی علیه عبدالرحمن جابر صورت گرفته است.

استیضاح یا افتضاح؟

تاریخ:پنجشنبه 1391/05/5-01:25 بعد از ظهر

استیضاح یا افتضاح؟

در اواخر دور قبلی پارلمان، وضعیت تاثیر گذاری حکومت بر نمایندگان بگونه ای بود که اگر کسی سندی را بر علیه اعمال حکومت امضاء می نمود واز سوی مقامات به او تماس گرفته می شد وگلایه می گردید،به راحتی منکر آن می گردید وانکارش هم درست بود چون وکلای زیادی از روی رندی در ده سند ده رقم قلم کش می کردند و وتعدادی هم سواد امضاء را نداشته باوجودی که در پای سند های مهمی مثل چک بانکی شصت می نمودند اما در کاغذ های این چنینی سیاهه ای بنام امضاء می نمودند وتعداد دیگر هم عذر شان را به مقامات در گیر رفاقت ماندن با دیگر وکلاء ویا عجله داشتن ونخواندن کاغذ وامضاء کردن وغیره توجیه می نمودند.
چون اواخر دوره کاری بود و اکثر وکلاء کاندید مجدد، فکر می کردیم که روابط محافظه کارانه وکلاء با اعضای حکومت بخاطر عبور از یک مرحله دیگر انتخاباتی ورو برو نشدن باعکس العمل و ایجاد موانع توسط حکومت بر سر راه شان است، بر علاوه در آن دوره هرکسی که منکر امضائش می گردید هم بصورت خاموش ودر پاسخ یک مقام حکومتی بود وبد ونیک کارش بخودش مربوط بود گرچه حقی از مردم خاموشانه تلف می شد. مگر متاسفانه آنچه دیروز در مجلس نمایندگان اتفاق افتاد بسیار نا امید کننده وشرم آور بود.
روز شنبه در اولین نشست مجلس نمایندگان پس از تعطیلات تابستانی، بقول آقای رحمانی نماینده محترم غزنی، مجلس طوفانی شد ونمایندگان در انتقاد از وضع خراب امنیتی درین اواخر خواهان استیضاح مسئولین امنیتی حکومت گردیدند. می خواستم پای نوشته ایشان بنویسم که زیاد ازین طوفانها توقع نداشته باشند چون قبلا این مجلس نیز وزرای مالیه وداخله را بسیار طوفانی تراز حالا به استیضاح کشاند ولی هیچ حاصلی در بر نداشت؛اما فکر نمی کردم که این طوفان به این زودی نه تنها آرام گرددبلکه حتی مسیرش بکلی تغییر نماید!!
دیروز طوفانی در مجلس برپا بود وهرکسی دیگری را به تازیانه تهمت بسته بود، دردی که نمایندگان را طوفانی کرده این است که گویا مقام های استیضاح شده با آنها تماس گرفته واز آنها گلایه کرده که از شما توقع نمی رفت سندی را که خواستار استیضاح من است امضاء نمایید.چندین نماینده با ناراحتی می گفتند که این راز را هیئت اداری افشاء کرده وبرخی هم از خبرچینی همکاران وهمقطاران علیه همدیگرسخن می راندند!
برای من این ماجرا از چند جهت مهم است:
1- استیضاح مقام اجرایی صلاحیت قانونی مجلس نمایندگان است ومسئولیت مقام های اجرایی پاسخگویی به نمایندگان مردم. پس به چه دلیل وباکدام معیار این مقامات بخود حق می دهند تا به هر نماینده ای زنگ بزنند وبگویند که چرا پای سند استیضاح شان راامضاء کرده است؟ این نشان می دهد که ارج قانون وجایگاه نماینده واتوریته نهاد مهمی مثل پارلمان در کشور ما چگونه است.به همان دلیل قانونی که بارای نمایندگان "مقام" شده اید حال "استیضاح" و"سلب مقام" می شوید واین جای گلایه وپرسش ندارد.
2- زمانی که یک نماینده پای سندی را امضاء می نماید، آیا بادر نظر داشت مصالح ملی آنگونه که قانون اساسی ملاک رای واظهار نظر هر نماینده را منافع ومصالح علیای کشور تعیین نموده است، اقدام می کند یانه؟ اگر جواب مثبت است چرا بر سر موضعی که از سر اراده وبادرک منافع ملی وبرای حفظ آن صورت گرفته است،نگران ملامت کسانی باشند که قرار است بر سر قصور شان در محکمه وجدان ملی مورد باز پرس قرار گیرند؟ آیا روند استیضاح وسلب یا تایید صلاحیت یک مقام اجرایی توسط پارلمان دقیقا روند یک محکمه سیاسی ملی نیست؟ درست چنان است که نمایندگان امضاء کننده ی طرح استیضاح، دادستان ویا مدعی العموم دوسیه اند و اکثریت مجلس، قضاتی که حکم سیاسی را صادر می نمایند؛اگر قرار باشد که اعضای چنین محکمه ای علیه هم در نزد متهم خبرکشی نمایند ویا دادستان وقضاة خود را از متهم پنهان نموده از او بیم داشته باشند، انجام دوسیه چه خواهد شد؟ واگر جواب منفی باشد از همان آغاز نماینده خیانت کرده وبر خلاف مصالح ملی ویا بدون اینکه اراده ای داشته باشد با سرنوشت کشور بازی کرده است.
3- اساسا نمی شود طرح استیضاح را سری نگه داشت وقانونا باید غیر سری باشد؛ مقام مسئول باید بداند چه کسانی وبه چه دلایلی از او استیضاح بعمل آورده اند، تا زمانی که دلایل وعوامل استیضاح روشن نباشد در قانونی بودن عملیه تردید است.
4- عملیه استیضاح در هیچ جای دنیا محذوریت سیاسی واخلاقی میان طرفین استیضاح کننده واستیضاح شده ندارد تا این ملحوظ موجب سری شدن امور گردد، یک عملیه قانونی در چوکات صلاحیتهای قانونی انجام می گیرد که نه مقام اجرایی حق گلایه دارد ونه کسی که عملیه را انجام داده مرتکب خلاف قانون ویا عرف واخلاق شده بلکه بر عکس کاری را نموده که قانون مامورش ساخته وانجام مسئولیت شرم وخجالت ندارد.
5- آنچه که دی روز به نمایش درآمد نشان می دهد که تا چه حد مجلس نمایندگان آسیب پذیر است وبه راحتی هر فرد عضو حکومت می تواند اعضای مجلس را پراکنده ساخته به جان هم بیاندازد، وقتی وکیلی وکیل دیگر را ویا حتی مدیران مجلس را متهم به جاسوسی برای دولت می نماید، چه اعتبار وحیثیتی برای خانه ملت می ماند؟ شاید کسانی که در طرح استیضاح آمده اند، برای هر وکیل تماس گرفته وگفته باشد که شنیده ام شما هم برای استیضاح من امضاء کرده اید واین توقع را از شما نداشته ام ووکیل با همین قدر حرف هوایی وارد مجلس شده کوزه را چنان شکسته است که ... متاسفم از اینکه حکومت مافیای از پارلمان هم ار گان مافیایی دیگری ساخته وما در نتیجه بی استعداد ترین ملت در بهره گرفتن از فرصتها شده ایم.نوع مطلب : سیاسی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
عبدالله غفاری
جمعه 1391/05/6 11:43 بعد از ظهر
شب جمعه رادیوی بی بی سی بخش افغانستان راجع به همین قضیه میزگردی با حضور بشردوست داشت. حرف های زیبایی می زدند از جمله در جواب مجری که گفتند طبق برآوردها مجلس شانزدهم از مجلس پانزدهم بهتر عمل کرده است گفت که برخلاف این مطلب در مجلس پانزدهم اکثریت تحصیل کرده بودند و به حرف هایی که می زدند پایبند نیز بودند ولی این مجلس فعلی همه به فکر جیب و شکم و امنیت خودشان هستند. و وقتی من برای یکی از آن ها گفتم چرا در ایام تعطیلات سراغ موکلین خود نرفتی و در کابل ماندی در جوابم گفت بشر دوست صاحب من این رای را که مفت نگرفتم تا خدمت کنم بلکه در ازایش پول و پلو و دالر و موبایل دادم. بازهم تقصیر خود ملت است که در قبال شکم یکروزه سرنوشت پنج ساله خودشان را معامله می کنند و اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند نه تنها مجلس هفدهم بهتر از شانزدهم نخواهد بود بلکه چه بسا اصلا مجلسی هم شاید نداشته باشیم!
عبدالله غفاری
پنجشنبه 1391/05/5 06:00 بعد از ظهر
مشکل این جا است که اکثریت نمایندگان منتخب از سوی مردم نماینده واقعی آن ها نیستند و در قبال مسئولیت های واگذار شده به آنان بی تفاوت اند.
وقتی می بیند با یک امضایش یک مرجع حکومتی که روزی می تواند برای شخصش خدمتی بکند از دست وی رنجور می شود منافعش را در خطر می بیند و ترس وجودش را فرا می گیرد.
و اما حکومت و کارگزاران فاسد کرزی تنها چیزی را که خود را ملزم به رعایت آن نمی دانند قانون است.
امین
پنجشنبه 1391/05/5 05:31 بعد از ظهر
با سلام خدمت استاد جوادی
واقعا خیلی خوب قضایا را تحلیل می نمایی انسان وقتی میخواند لذت می برد.
پارلمان جای انسانی متفکر و صاحب نظر است جای کسانی است که دارای اندیشه مسقل و به فکر خدمت به ملت است و در واقع پارلمان اتاق فکر یک کشور به حساب می آید.
نه جای انسان که فکر شان به اندازه جیب شان است و در صددند که چگونه جیب شان را پر کنند و از سرمایه ملت و از خون انسان های بی گناه و از چرک دست زحمت کشان گمنام و بی ادعا قصر و بارگاه بسازند.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


تحلیل آمار سایت و وبلاگ